سئو کلاه سفید (White hat SEO) چیست ؟

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید چیست؟

 

قبلاً درباره اینکه سئو چیست و چه کارایی‌هایی دارد به تفضیل صحبت کردیم، بدون شک در کنار نام سئو نام رنگ های سیاه، سفید و خاکستری به گوشتان خورده است و پرسیده اید که مثلا سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید (سئو white hat) نوعی استراتژی بهینه سازی سایت (SEO) است که با در نظرگرفتن قوانین موتورهای جستجو به ویژه گوگل انجام شده است. درواقع در سئو کلاه سفید، با استفاده از تکنیک‌هایی که توسط گوگل طراحی شده رتبه سایتمان را افزایش می‌دهیم. در ادامه به سوال دوم شما که سئو کلاه سفید چه تکنیک‌ها و اصولی دارد پاسخ می‌دهیم.

روش ها و تکنیکهای سئو کلاه سفید

 

دلایل زیادی برای پیاده‌سازی سئو کلاه سفید نسبت به دیگر رنگ‌های آن وجود دارد ولی به این معنا نیست که تنها با پیروی از قوانین گوگل و استفاده از کلمات‌ کلیدی در تیترها به هدف خواهیم رسید.

پس نکات و تکنیک‌های سئو کلاه سفید چیست؟ با آموختن استراتژی‌های سئو کلاه سفید می‌توانید در 2022 تفاوت زیادی ایجاد کنید تا رتبه وبسایت‌تان در موتور جستجو بهبود یابد. اگرقصد فراگیری تکنیک‌های سئو کلاه سفید را دارید با ما همراه باشید.

 

محتوای باکیفیت

 

یکی از مهم ‌ترین و اصلی‌ترین روش‌های سئو کلاه سفید تولید محتوای با کیفیت است. برای اینکه ترافیک سایت را بهبود ببخشید لازم است محتوای باکیفیت استفاده کنید. محتوای با کیفیت یعنی ارائه مطالب و متون مفید وجذاب.

برای این منظور باید خودتان را بجای کاربران بگذارید و به این فکر کنید که کاربر به دنبال چیست و چه سوالاتی در ذهن خود می‌پروراند، تا به درک بهتری ازخواسته‌های آنها برسید.

به این منظور از تمامی روش‌های ممکن مثل ابزارها، محتوا، لینک‌ها و مدیا در پاسخ به سوالات اصلی و فرعی کاربر استفاده کنید.

‌مهم است که کاربر را در صفحه نگه‌دارید و اجازه ندهید که برای رسیدن به پاسخ سایر سوالات مرتبطش، به صفحه گوگل بازگردد و جستجوی دیگری انجام دهد. نکته دیگربا توجه به موضوع مقاله عنوانی زیبا و جذاب انتخاب کنید که مخاطب را به خواندن آن ترغیب کند.

 

به روزرسانی مطالب قدیمی سایت

 

مطابق الگوریتم freshness گوگل یکی از فاکتورهای مهم رتبه‌بندی سایت‌ها‌، به روزبودن تاریخ انتشار سایت  و همچنین کیفیت محتوا است. به این دلیل که بسیاری از اطلاعات بعد از مدتی دستخوش تغییرات می‌شوند و ممکن است بعد از مدتی چه از لحاظ علمی و چه غیر علمی غیرمعتبر باشند و یاممکن است به کلی نقض شده باشند.

در برخی مواقع با اضافه کردن حتی چند عکس و تصویر جدید و جابه‌جایی یا استفاده از کلید‌واژه‌های اصلی در محتواهایی که از قبل منتشر کرده‌اید می‌توانید محتوا و پست قدیمی خود را آپدیت کنید. به روز رسانی مطالب یکی دیگر از تکنیک‌های سئو کلاه سفید است که به بالا رفتن رتبه سایت می‌انجامد.

لینکسازی معتبر

یکی دیگر از روش‌های بهینه‌سازی سایت از طریق سئو کلاه سفید یا سئوwhite hat ، لینک سازی و دریافت لینک از سایت‌های دیگر یا بک لینک است.

لینک‌سازی به معنی اضافه کردن لینک‌های داخلی و پیوند دادن مطلب به منابع خارجی مرتبط است. نتیجه این‌کار در بلند مدت وبسایت‌های مرتبطی خواهند بود که اصطلاحاً به شما بک لینک می‌دهند.

بک لینک در سئو کلاه سفید یکی از مواردی است که گوگل در زمان امتیاز‌دهی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد و باید نسبت به آن حساسیت ویژه‌ای داشته باشید. یعنی اگرمحتوای سایتتان مورد توجه حتی یک کاربر قرار بگیرد و آن را به اشتراک بگذراد، اعتبار سایت شما افزایش پیدا می‌کند.

عضویت در شبکه‌های اجتماعی نیز یکی از روش‌های مهم کلاه سفید است تا با کاربران ارتباط نزدیکتری داشته باشید و از این طریق به سایت خود لینک دهید یا با اشتراک گذاشتن مطالب شما توسط دیگران بک لینک دریافت کنید.

نمایش بیشتر ....  روش تهیه اینترنت مخابرات | 09122649321

 

بهینه سای سایت برای موبایل

 

رضایت کاربر از خدمات سایت و محتوا هدف اصلی گوگل است. کاربر باید با هر دستگاهی از قبیل تبلت، لپتاپ،و یا موبایل که وارد می شود به مشکلی برنخورد. همانطورکه می دانید هر روزه به تعداد کاربران موبایل افزوده می شود. به همین دلیل گوگل توجه ویژه ای به سازگاری سایت با موبایل (mobile friendly) دارد.

اگرمحیط سایت برای کاربر به درستی نشان داده نشود،کاربر ترجیح می دهد به گوگل بازگردد و جستجوی دیگری انجام دهد. بنابراین برای کسب امتیاز بالاتر در گوگل به این تکنیک سئوی کلاه سفید بی توجه نباشید.

 

برآورده کردن هدف کاربر

 

گوگل به سایت‌هایی بیشترین امتیاز را می‌دهد که برای نیاز کاربر اهمیت زیادی قائل باشند. این اهمیت دادن به انگیزه و هدف کاربر از نکات مهم سئو کلاه سفید است. هرگونه اقدامی که در سایت انجام می‌دهید، از محتوا گرفته تا تصاویر، باید به هدف کاربری که در سایت شما به دنبال آن می گردد مرتبط باشد.

 

استفاده صحیح از کلمات کلیدی

 

اگر در سال 2009 این سوال را می پرسیدید که منظور از استفاده درست از کلمات کلیدی چیست جواب متفاوتی می‌شنیدید. تکنیک‌های استفاده از کلمات کلیدی در سئو در سال 2022 متفاوت است.

زمانی کلمات کلیدی مهم‌ترین ابزار برای دستکاری الگوریتم‌های گوگل بود و بعضاً وبمستران یا کارشناسان سئو با تکرار بیش از حد کلمه کلیدی خاصی (keyword stuffing) نتایج رتبه‌بندی‌ها را به نفع خود تغییر می‌دادند. ولی طی این‌سال‌ها گوگل با به روز‌رسانی‌های زیادی که داشته در این خصوص از چنین فعالیت‌های اسپمی جلوگیری نموده است.

استفاده صحیح از کلمات کلیدی را می‌توان یکی دیگرتکنیک‌های سئو کلاه سفید نامید زیرا عدم رعایت آن ممکن است منجر به شناخته شدن سایت در رده سئو کلاه سیاه شود.

گوگل سیگنال‌هایی را پیرامون یک  کیورد  در نظر می‌گیرد و بدین گونه تعیین می‌کند که آیا این کلمه یا کلمات کلیدی که به درستی استفاده شده اند، معتبر هستند و با نیاز کاربر سازگاری دارند.

در اصول سئو کلاه سفید، کلمات کلیدی دیگر به یک کلمه برنمی گردد بلکه به کل عبارت یا حتی مجموعه ای عبارات که در جایگاهی استفاده می شوند و به هدف کاربر اشاره دارند گفته می‌شود.

 

 

تمرکز بر بازاریابی محتوا

 

بازاریابی محتوا از فاکتورهای مهم رتبه بندی در گوگل است . شما باید محتوای با کیفیت را برای افراد مناسب منتشر کنید.

برای این منظور می توانید محتوایتان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید، لینک سازی کنید، در سایت‌های معتبرتر منتشر کنید، یا محتوای ایمیلی بسازید. انجام این روش تنها مستلزم قرار دادن محتوا درمقابل مخاطب مناسب است.

سوالات متداول

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید (white hat seo) مجموعه ای از روش‌های تایید شده گوگل است که به منظور بهبود رتبه در صفحه نتایج جستجو (SERP) و ورودی ارگانیک انجام می‌شود.

مهم‌ترین فاکتورهای سئو کلاه سفید کدام اند؟

مهم‌ترین اصول سئو کلاه سفید شامل تولید محتوای با کیفیت، دریافت بک لینک معتبر، استفاده صحیح از کلمات کلیدی، برآورده کردن هدف کاربر، بهینه‌سازی سایت برای موبایل است.

دلیل نام گذاری سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید در مقابل سئو کلاه سیاه که مجموعه‌ای از روش‌های منفی برای کسب جایگاه موقتی در گوگل است بکار برده شده، وایت هت سئو ازآنجایی که شامل توصیه‌های گوگل برای بهبود نتایج است نام‌گذاری شده است.

فعالیت در صفحات اجتماعی

یکی دیگر از تکنیک‌های سئو کلاه سفید فعالیت داشتن در صفحات اجتماعی نظیر توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام و …. است .

با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نه تنها لینک‌های بیشتری برای سایت خود می‌گیرید، بلکه جایگاه برندتان را نیز در ذهن مخاطب تثبیت خواهید کرد.

سئو کلاه سفید ( White Hat Seo )

سئو کلاه سفید به مجموعهای از تکنیکهای بهینه سازی سایت گفته میشود که با قوانین و ضوابط موتورهای جستجو، به ویژه گوگل، مطابقت دارد. در سئو یا بهینه‌سازی کلاه سفید سعی می‌کنیم با حفظ شرایط و قوانین و تکنیک‌هایی که از جانب گوگل تعریف شده است، رتبه سایت‌مان را در صفحات نتایج موتورهای جستجو بهبود ببخشیم. دقیقا برعکس اتفاقی که در سئو کلاه سیاه یا روش های غیر قانونی سئو رخ می دهد.

نمایش بیشتر ....  روش تهیه اینترنت مخابرات | 09122649321

سئو کلاه سفید ( White Hat ) مطمئن‌ترین روش بهینه‌سازی به حساب می‌آید زیرا در این روش بر اساس تکنیک‌های تعریف‌شده از جانب گوگل سایت خود را بهینه می‌کنید و از هرگونه مجازات از سوی گوگل به دور خواهید بود.

تنها مشکل این است که روش بهینه‌سازی کلاه سفید یا White Hat صبر و شکیبایی و پشتکار بسیاری می‌طلبد. در این روش برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید مدتی صبر کنید. رتبه‌های بالا یک شبه به دست نمی‌آیند اما اگر به نتیجه ماندگار و عزت و آبرویی که پیش گوگل به دست می‌آورید فکر کنید، تحمل کردن آسان‌تر می‌شود!

 

بیشتر بخوانید :  تکنیک های سئو

در سئو White Hat  از چه روش‌هایی استفاده می‌شود؟

 

خوشبختانه روش‌های سئو کلاه سفید به راحتی قابل اجرا هستند حتی در بعضی از مواقع می توانند خیلی راحت‌تر از روش‌های سئو کلاه سیاه یا  Black Hat (کسب رتبه‌های بالا با روش‌های غیر قانونی) باشند. اگر قصد دارید بدون شکستن قوانین گوگل امتیاز کسب کنید، انجام روش‌های زیر به شما پیشنهاد می‌شود :

به روز رسانی مطالب قدیمی سایت

منظور از به روزرسانی کردن مطالب قدیمی این است که در گذشته مقاله‌ای را در مورد موضوع خاصی نوشته‌اید و در حال حاضر اطلاعات جدیدی در مورد آن موضوع پیدا کرده‌اید و قصد دارید که این اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارید. با ارجاع دادن مقاله جدید به مقاله قبلی، مطالب قبلی را به روز رسانی می کنید.

برای درک بهتر این موضوع یک مثال ساده می‌زنم: در ماه‌های اخیر یک مقاله درباره «چگونگی عملکرد الگوریتم پنگوئن» نوشته‌اید. بعد از چند ماه، گوگل الگوریتم پنگوئن را آپدیت می‌کند. شما با نوشتن یک مقاله جدید با عنوان «الگوریتم پنگوئن بعد از آپدیت شدن چه تغییراتی کرده است؟»  یا  «الگوریتم پنگوئن آپدیت شد» مقاله قبلی را به روزرسانی می‌کنید. با این کار بار دیگر گوگل را مجاب می‌کنید که صفحات و مقالات قبلی‌تان را بازبینی کند و از طرف دیگر باعث افزایش ترافیک سایت خود شده و جذب کاربران جدید می‌شوید .

فعالیت در صفحات اجتماعی

یکی دیگر از تکنیک‌های سئو کلاه سفید فعالیت داشتن در صفحات اجتماعی نظیر توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام و …. است .

با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نه تنها لینک‌های بیشتری برای سایت خود می‌گیرید، بلکه جایگاه برندتان را نیز در ذهن مخاطب تثبیت خواهید کرد.

دریافت بک لینکهای ( Back Links ) معتبر

بک لینک به لینک‌هایی گفته می‌شود که از سایت‌های دیگر دریافت می‌کنید. بک لینک یکی از مواردی است که گوگل در زمان امتیاز‌دهی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد و باید نسبت به آن حساسیت ویژه‌ای داشته باشید. نوع لینک و محتوای لینک (مرتبط بودن یا نبودن آن با مقالات شما) از مواردی است که شما باید آنها را در نظر بگیرید و نکته مهم تر این است که شما باید کاری کنید که به صورت طبیعی لینک دریافت کنید. طبیعی بودن نقطه مقابل خرید لینک است. یعنی سایت‌های دیگر به خاطر شناخت شما به میل خود برای‌تان لینک می‌سازند. ممکن است سایت‌های دیگر در پی تبلیغاتی که برای سایت خود انجام داده‌اید شما را بشناسند.

بک لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر دریافت می‌کنید می‌توانند در بالا بردن و پایین آوردن اعتبار وب سایت شما دخیل باشند. بالا رفتن و پایین آمدن اعتبار هم به Authority  سایتی که به شما لینک می‌دهد بستگی دارد.

 

سئو کلاه سفید ( White Hat ) مطمئن‌ترین روش بهینه‌سازی به حساب می‌آید زیرا در این روش بر اساس تکنیک‌های تعریف‌شده از جانب گوگل سایت خود را بهینه می‌کنید و از هرگونه مجازات از سوی گوگل به دور خواهید بود.

تنها مشکل این است که روش بهینه‌سازی کلاه سفید یا White Hat صبر و شکیبایی و پشتکار بسیاری می‌طلبد. در این روش برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید مدتی صبر کنید. رتبه‌های بالا یک شبه به دست نمی‌آیند اما اگر به نتیجه ماندگار و عزت و آبرویی که پیش گوگل به دست می‌آورید فکر کنید، تحمل کردن آسان‌تر می‌شود!

 

بیشتر بخوانید :  تکنیک های سئو

در سئو White Hat  از چه روش‌هایی استفاده می‌شود؟

 

نمایش بیشتر ....  روش تهیه اینترنت مخابرات | 09122649321

خوشبختانه روش‌های سئو کلاه سفید به راحتی قابل اجرا هستند حتی در بعضی از مواقع می توانند خیلی راحت‌تر از روش‌های سئو کلاه سیاه یا  Black Hat (کسب رتبه‌های بالا با روش‌های غیر قانونی) باشند. اگر قصد دارید بدون شکستن قوانین گوگل امتیاز کسب کنید، انجام روش‌های زیر به شما پیشنهاد می‌شود :

از مهم‌ترین نکاتی که باید در سئو On Page رعایت کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

محتوای باکیفیت

برای ایجاد ترافیک سایت خود نیازمند این هستید که از محتوای باکیفیت یعنی مطالب و متون مفید و ارزشمند استفاده کنید. محتوای مقالات شما باید به قدری جذاب و باکیفیت باشد که بتواند کاربران را جذب و آنها را ترغیب کند تا مدت زمان بیشتری را در وب سایت‌تان سپری کنند. باید بخاطر بسپارید اگر کاربر مطلبی را که در جستجوی آن است در صفحات شما پیدا نکند به سرعت از سایت خارج می‌شود و این باعث کسر امتیازتان خواهد شد. هر چه میزان Bounce Rate سایت بیشتر باشد بدتر است.

برای نوشتن یک متن با محتوای مفید و ارزشمند به تحقیق و بررسی کلمات کلیدی مرتبط با موضوع مقاله خود، که مورد توجه کاربران هستند، بپردازید.

مرتبط بودن محتوای متن و عنوان مقاله نیز امر بسیار مهمی در تولید محتوا به حساب می‌آید. با توجه به موضوع مقاله عنوانی زیبا و جذاب انتخاب کنید که مخاطب را به خواندن آن ترغیب کند.

 

بیشتر بخوانید :  Link Bait چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

به روز رسانی مطالب قدیمی سایت

منظور از به روزرسانی کردن مطالب قدیمی این است که در گذشته مقاله‌ای را در مورد موضوع خاصی نوشته‌اید و در حال حاضر اطلاعات جدیدی در مورد آن موضوع پیدا کرده‌اید و قصد دارید که این اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارید. با ارجاع دادن مقاله جدید به مقاله قبلی، مطالب قبلی را به روز رسانی می کنید.

برای درک بهتر این موضوع یک مثال ساده می‌زنم: در ماه‌های اخیر یک مقاله درباره «چگونگی عملکرد الگوریتم پنگوئن» نوشته‌اید. بعد از چند ماه، گوگل الگوریتم پنگوئن را آپدیت می‌کند. شما با نوشتن یک مقاله جدید با عنوان «الگوریتم پنگوئن بعد از آپدیت شدن چه تغییراتی کرده است؟»  یا  «الگوریتم پنگوئن آپدیت شد» مقاله قبلی را به روزرسانی می‌کنید. با این کار بار دیگر گوگل را مجاب می‌کنید که صفحات و مقالات قبلی‌تان را بازبینی کند و از طرف دیگر باعث افزایش ترافیک سایت خود شده و جذب کاربران جدید می‌شوید .

فعالیت در صفحات اجتماعی

یکی دیگر از تکنیک‌های سئو کلاه سفید فعالیت داشتن در صفحات اجتماعی نظیر توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام و …. است .

با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نه تنها لینک‌های بیشتری برای سایت خود می‌گیرید، بلکه جایگاه برندتان را نیز در ذهن مخاطب تثبیت خواهید کرد.

دریافت بک لینکهای ( Back Links ) معتبر

بک لینک به لینک‌هایی گفته می‌شود که از سایت‌های دیگر دریافت می‌کنید. بک لینک یکی از مواردی است که گوگل در زمان امتیاز‌دهی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد و باید نسبت به آن حساسیت ویژه‌ای داشته باشید. نوع لینک و محتوای لینک (مرتبط بودن یا نبودن آن با مقالات شما) از مواردی است که شما باید آنها را در نظر بگیرید و نکته مهم تر این است که شما باید کاری کنید که به صورت طبیعی لینک دریافت کنید. طبیعی بودن نقطه مقابل خرید لینک است. یعنی سایت‌های دیگر به خاطر شناخت شما به میل خود برای‌تان لینک می‌سازند. ممکن است سایت‌های دیگر در پی تبلیغاتی که برای سایت خود انجام داده‌اید شما را بشناسند.

بک لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر دریافت می‌کنید می‌توانند در بالا بردن و پایین آوردن اعتبار وب سایت شما دخیل باشند. بالا رفتن و پایین آمدن اعتبار هم به Authority  سایتی که به شما لینک می‌دهد بستگی دارد.

 

تبلیغات متنی و تصویری

از دیگر ترفندهای سئو White Hat انتشار و توزیع تبلیغات متنی و تصویری است.

این یکی از رایج‌ترین روش‌های معرفی برند و محصولات است که البته در نوع خود هزینه‌بر است .

سئو کلاه سفید white hat seo مصداق این ضرب‌المثل است: «نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود…» این روش اگر چه ممکن است طولانی و سخت باشد، نتیجه خوب و ماندگاری دارد و ارزش زحمتی را که برایش می‌کشید خواهد داشت.

جمع بندی

امیدواریم به پاسخ مناسبی به سوال سئو کلاه سفید چیست رسیده باشید و با تکنیک های آن آشنا شده باشید تا با رعایت این اصول از قرار گرفتن سایت در لیست سیاه جلوگیری کنید. با بکارگیری روش های بهینه سازی تایید شده در سئو white hat، یکپارچگی و درستی وبسایتتان را تضمین کنید و در نتایج جستجو رتبه بهتری بگیرید.